VOLKSWAGEN İLERİ OTONOMA DOĞRU
08 Nisan 2019

Volkswagen, Hamburg’ta otonom sürüş testleri gerçekleştirmeye başladı. Testlerde, Seviye 4 otonom sürüş için özel olarak tasarlanan e-Golf model araçlar kullanılıyor.
VOLKSWAGEN İLERİ OTONOMA DOĞRU

Volkswagen, otonom sürüş konusunda ilerleme sağlamak amacıyla şehir ortamında test sürüşlerini başlattı. Volkswagen Group Araştırma Bölümü tarafından Hamburg’da şehir trafiğinde ve gerçek sürüş koşullarında gerçekleştirilen testlerde, Seviye 4’teki otonom sürüş için özel olarak tasarlanan lazer tarayıcılar, kameralar, ultrasonik sensörler ve radarlarla donatılmış beş e-Golf’ten oluşan bir filo kullanılıyor.

Devamlı değerlendirilecek olan test sonuçları, markanın otonom sürüşle ilgili çok sayıdaki araştırma projesine dahil edilerek, müşteri odaklı hizmetleri değerlendirmek ve bireysel ulaşımı optimize etmek için kullanılacak. Teknik olanakların yan sıra, kentsel altyapı gerekliliklerine odaklanan testler, gelecekteki sürüşlerin daha güvenli ve konforlu olmasının, sadece otomobillere bağlı olamayacağına, şehirlere, trafik ışıklarına, trafik yönetim sistemlerine ve bunların birbiriyle iletişim kurmasına olanak tanıyan dijital bir ekosistem sunması gerekliliğine işaret ediyor.

Otonom ve bağlantılı sürüş için Hamburg’da inşasına başlanan 9 kilometrelik dijital test alanının 2020’de tamamlanması planlanıyor. Test alanında trafik ışıkları, altyapıdan araca (I2V) ve araçtan altyapıya (V2I) iletişimi sağlayacak bileşenler yenileniyor.

Yorumlar