SÜRÜŞ İZLENİMİ: CITROËN C5 AIRCROSS SUV
08 Eylül 2019

Sonunda Citroen de kompakt SUV pazarına yeni bir üye sahaya sürdü. PSA’nın platformundan yaralanan C5 Aircross SUV 204 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.
SÜRÜŞ İZLENİMİ: CITROËN C5 AIRCROSS SUV

Geçici bir heves mi, yoksa daha da güçlenecek kalıcı ve diğer segmentleri rafa kaldıracak geleceğin segmenti mi zamanla göreceğiz. Şu an elimizde tek bir gerçek var, o da küçük, orta ve büyük tüm SUV pazarının büyük bir hızla büyüdüğü. Hem de daralan bir pazarda büyüdüğü. Tüketiciler bu segmente ilgi duymaya devam ederken markalar da SUV segmentinde yatırım yapmaya devam ediyor. Bunlardan biri de Fransız üretici Citroen. Marka son olarak bağlı olduğu Groupe PSA’nın tüm imkanlarını kullanarak C5 Aircross SUV modelini satışa sundu. C5 Aircross SUV adındaki kompakt SUV en güncel Citroën tasarım dilini bünyesinde barındırıyor. 4,50 metre uzunluğu, 1,85 metre genişliği ve 1,69 metre yüksekliği ile sınıf ortalamalarının bir üstünde SUV olarak kabul edebiliriz. Aks mesafesi 2,73 metre olan C5 Aircross SUV bu sayede son derece geniş ve ferah bir iç mekan vaat ederken 230 mm yerden yükseklik SUV’la özgü yola hakim ve yüksek oturma pozisyonunu beraberinde getirirken aynı zamanda heybetli bir görünüme de neden oluyor.

Yeni Citroën C5 Aircross SUV heyecan uyandıran, dikkat çekici bir görünüm sergiliyor. Önden bakıldığında markaya özgü tasarım unsurları hemen göze çarpıyor. Logoyu da içine alan çift çıtalı ön ızgara ile birlikte çift çizgi ışık imzasına sahip olan Full-LED farlar özgün ve karakteristik bir ön görünümü beraberinde getiriyor. Izgaranın üst bölümüne entegre edilen sinyal lambaları ve gündüz farları SUV’un özgün görünümünü destekliyor. Uzun ve yüksek konumlu yatay motor kaputu aracın SUV karakterini güçlendirirken yandaki hava girişleri araca daha geniş bir görünüm ve sportif bir duruş kazandırıyor. Tıpkı C3, C3 Aircross, C4 Cactus ve Berlingo gibi yeni nesil modellerde kullanılan renk paketleri Yeni Citroën C5 Aircross SUV’un özgün görünümüne katkı sağlıyor. Markaya özgü tasarım detaylarıyla birlikte C5 Aircross SUV farklı otomobillerin bulunduğu bir otoparkta hemen dikkatleri üzerine çekiyor.

Yeni Citroën C5 Aircross SUV’un iç mekânı ilk andan itibaren ileri seviyede bir konfor hissi veriyor. Yüksek oturma pozisyonu yola hakim bir sürüş sunarken, geniş ve ferah iç mekan tasarım dili olarak dış tasarımı tamamlıyor. Doğal olarak grubun konsol mimarisi kendini hissettiriyor, ancak marka kendine has dokunuşları başarıyla yerine getirmiş durumda. Grup içindeki kuzenleri gibi C5 Aircross SUV’ta da ideal sürüş pozisyonunu ayarlamak benim gibi uzun boylu sürücüler için kolay olmuyor. Direksiyon her daim biraz aşağıda kalıyor. Ancak alt kenarı düz ve entegre kumandalara sahip sportif görünümlü deri direksiyon parlak siyah ve saten-krom süslemelerle yüksek kalite algısı sergiliyor. Kabin içi genel olarak çeşitli çözümlerle fonksiyonel bir yapı sergiliyor. Kapı cepleri, bardaklıklar kolçak içinde ayrı bir göz falan bu sınıfın gerekleri. Hatta orta konsoldaki kolçağın altı fazlasıyla fonksiyonel.

Arka koltukta da bu fonksiyonellik devam ediyor. Kuzenleri gibi EMP2 platformu üzerinde yükselen C5 Aircross SUV’un arka sırasında her biri katlanma ve kızaklar üzerinde ileri-geri hareket etme özelliğine sahip eşit büyüklükte üç adet bağımsız koltuk bulunuyor. Böylece koltukları ileri kaydırıp bagajı büyütmek veya geri kaydırıp diz mesafesini arttırmak olası. Ayarlı koltuk sırtlığı eğimi fonksiyonelliği destekliyor. Üstelik koltuklar katlanarak bagaj daha da büyüyor. Bagaj hacmi kullanım şekline bağlı olarak 580 litre ile 720 litre arasında değişiyor. Arka koltukların katlanmasıyla bu alan 1.630 litreye kadar çıkabiliyor. Keşke bir de arka koltuk yolcularına bir bardaklık ve ayrıca arka koltuk havalandırma ızgaraları için bir kapatma veya açma mekanizması da sunuluyor olsaydı.

Çeşitli bağlanabilirlik teknolojisi veya kablosuz şarj gibi donanımlar ile sürüş konforu desteklenirken gelişmiş sürüş destek sistemleri diğer aktif ve pasif güvenli donanımlarıyla birlikte sürüş güvenliği tesis etme noktasında sürücüyü destekliyor.

Yeni Citroën C5 Aircross SUV her biri güçlü ve yüksek verimlilik seviyesine sahip motorlarla yollara çıkıyor. Euro 6 normlarını karşılayan motorlar üstün sürüş keyfini düşük tüketim değerleriyle birlikte sunabiliyor. Yeni Citroën C5 Aircross SUV; benzinli ve dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile satışa sunuluyor. 1.5 BlueHDi 130 beygir gücündeki dizel motor ve 1.6 PureTech 180 beygir gücündeki benzinli motor EAT8 tam otomatik şanzımanla kombine ediliyor. Güç Japon şanzıman uzmanı Aisin ile birlikte geliştirilen sekiz kademeli otomatik şanzıman üzerinden yola aktarılıyor. Kullanma fırsatı bulduğum 130 HP gücündeki 1.5 BlueHDi dizel motor canlı bir sürüş sunuyor. Gaz emirlerine çabuk cevap veren otomobili daha sportif kullanmak isteyen sürücü vites kolu üzerinde ‘M’ düğmesine basarak manuel sürüş moduna geçiyor ve direksiyon üzerindeki elciklerle vites değişimlerine manuel olarak müdahale ederek motorun daha üst devirlerde tutabiliyor.

Sonuç olarak her yeni model gibi bunun da birkaç güzellik kusuru var. Ancak bu onu kötü otomobil yapmaz. Hemen her noktada sınıfının beklentilerini rahatlıkla karşılıyor, ayrıca bazı konularda kompakt SUV segmentine yeni standartlar da getiriyor. Yol bozukluklarını sönümleme noktasında da beklentileri karşılayan Citroen C5 Aircross SUV tatlı-sert süspansiyon sistemiyle başarılı bir viraj-konfor dengesi sunuyor. Direksiyon sürücünün emirlerini gecikmeden ve hızla yerine getirirken dengeli yapı keyifli bir sürüş sunuyor. 200 ile 250 bin lira arasındaki fiyat etiketi de göz önüne alındığında kompakt SUV segmenti müşterileri için kafaları karıştıracak oldukça cazip bir alternatif daha doğmuş oldu.

 

Osman Yavuz

Yorumlar