Stellantis, İtalya’daki İlk Batarya Teknoloji Merkezini Açtı!
27 Eylül 2023

Stellantis, Yeni Yatırımlarıyla Sınıfının En İyi Elektrikli Araçlarını Pazara Sunacak!
Stellantis, İtalya’daki İlk Batarya Teknoloji Merkezini Açtı!

 

 

Dünyanın önde gelen otomotiv gruplarından Stellantis, elektrikliye geçiş sürecini yönetmek ve aynı zamanda da Dare Forward 2030 stratejik planının iddialı taahhütlerini karşılamak üzere dünya genelindeki mühendislik ve üretim tesislerini dönüştürüyor. Bu kapsamda Stellantis, İtalya’nın Torino kentindeki Mirafiori kompleksinde bulunan, 40 milyon euro değerindeki ileri teknolojiye sahip Batarya Teknolojisi Merkezi’ni hizmete açtı. Gelecekte Stellantis markalı ürünler için EV batarya paketlerinin şirket içinde test edilmesine ve geliştirilmesine olanak tanıyacak, 8 bin metrekare alana kurulu merkez, 32 iklim test hücresiyle İtalya’nın en büyük, Avrupa’nın da en büyük Batarya Teknolojisi Merkezleri’nden biri konuma geliyor.
Otomotiv ve mobilite dünyasının en büyük gruplarından Stellantis, sektörün elektrikli geleceğine yatırım yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda çalışmalarına hız veren Stellantis, İtalya’nın Torino şehrindeki Mirafiori kompleksinde, ilk Batarya Teknolojisi Merkezi’ni açtı. Kendi alanında İtalya’nın en büyüğü olan merkez, aynı zamanda Avrupa’nın da en büyük Batarya Teknoloji Merkezleri arasında olmasıyla dikkat çekiyor. Mirafiori Batarya Teknolojisi Merkezi'nin açılışı aynı zamanda, Stellantis’in İtalya’ya ve oradaki iş gücüne olan bağlılığını da güçlendiriyor.
Sonraki durak Kanada olacak!
Stellantis’in, gelişimi için 40 milyon euroluk yatırım yaptığı, ileri teknolojiyle donatılan merkez; Stellantis bünyesindeki markaların yakında pazara sunulacak modelleri için enerji sağlayacak batarya paketleri, modüller, yüksek gerilim hücreleri, yazılım tasarlama, geliştirme ve test etme yeteneklerini artırıyor. Mirafiori Batarya Teknolojisi Merkezi’nde, büyük bölümü Stellantis’ten olmak üzere 100’den fazla çalışan bulunuyor. Buradaki çalışanlar, iklim stres testleri ve batarya kullanım ömrü dayanıklılık testleri gerçekleştirecekler. Batarya yönetim sistemi (BMS) yazılım geliştirme ve kalibrasyon yaparak, analiz ve kıyaslama için batarya paketlerinin ve hücrelerin sökülmesini gerçekleştirerek denetleyecekler. Stellantis ayrıca 6 giga-fabrikayı içerecek, küresel batarya geliştirme ve üretim ağının bir parçası olarak, Kuzey Amerika için Windsor-Ontario-Kanada’da da bir Batarya Teknolojisi Merkezi inşa ediyor.
Ned Curic: “Müşterilerimize en iyi elektrikli araçları sunacağız!”
Yeni merkezi değerlendiren Stellantis Baş Mühendislik ve Teknoloji Sorumlusu Ned Curic, “Müşterilerimize akıllı ve sürdürülebilir çözümler sunuyor olmamız, bize mobiliteyi yeniden tanımlamak için önemli bir fırsat yaratıyor. Mirafiori’deki yeni Batarya Teknolojisi Merkezimiz, sınıfının en iyi ürünleri tasarlamak, test etmek, doğrulamak ve üretmek için ihtiyaç duyduğumuz ekipman ve yetenekli insanları bir araya getiriyor. Bu ürünler, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak ve dünya genelinde müşterilerimize sınıfının en iyi elektrikli araçlarını sunmayı hızlandıracak” dedi.

Yorumlar