SKODA ENYAQ iV YENİ BİR DÖNEM BAŞLATIYOR
06 Eylül 2020

SKODA, yeni ENYAQ iV modelini tanıtarak elektrikli ulaşım stratejisinin yeni adımını attı.
SKODA ENYAQ iV YENİ BİR DÖNEM BAŞLATIYOR

SKODA ENYAQ iV arkadan itiş veya dört çeker sürüş seçeneğiyle birlikte günlük kullanıma uygun oranda menziller sunacak ve tek bir şarjla 510 kilometreye kadar yol kat edebilecek. Elektrikli mimarinin getirdiği avantajlar sayesinde her ŠKODA modelinin bir özelliği olan geniş iç hacim ve pratikliği daha ileri seviyeye taşıyacak. Bu sayede OCTAVIA’ya yakın boyutlarla KODIAQ kadar geniş bir yaşam alanı sağlayacak.

ŠKODA, yeni bir dönem başlatan ENYAQ iV modeline özel olarak marka kurucuları Václav Laurin ve Václav Klement’i onurlandıran Founders Edition’ı satışa sundu. SKODA’nın kurulduğu 1895 yılına gönderme yapacak şekilde 1895 adetle sınırlandırılan bu özel seri, 125 yıllık başarılı geçmişin yıldönümünü kutlayan bir model olarak öne çıkacak. Bu modelde çok fonksiyonlu deri direksiyonun yanı sıra Çek Kristal üreticisi Preciosa tarafından yapılan Founders Edition logosu yer alacak. Bu özel serinin teslimatları 2021 yılında başlayacak.

Tamamen elektrikli ENYAQ iV, 109 kW’den 225 kW’ye kadar farklı güce sahip beş elektrikli motor seçeneğiyle sunulacak. Giriş seviyesi modeli ENYAQ 50 iV olurken, ürün gamının en üzerinde yer alacak ENYAQ vRS iV 225 kW güce ve 460 Nm maksimum torka sahip olacak. 4x4 sürüşe sahip ENYAQ vRS iV’nin 0-100 km/s hızlanması ise sadece 6.2 saniye olacak. ENYAQ modelleri 160 km/s,  ENYAQ vRS 180 km/s maksimum hıza sahip olurken, en uzun menzile sahip versiyona tek şarjla 510 km yol kat edebilecek.

Founders Edition ve ENYAQ vRS iV modelleri, ışıklandırılmış radyatör ızgarası ile Kristal Yüze sahip olacaklar. ENYAQ 80 iV ve ENYAQ 80x iV versiyonlarında ise bu bir opsiyon olarak sunulacak. Bu tasarım detayı SKODA VISION iV konseptinden ilham alarak yapıldı ve kristal görünüme sahip ENYAQ iV’nin ön panjuru 130 LED ile aydınlatıldı. Founders Edition iki motor/batarya seçeneğiyle ve iki farklı renkle sunulacak. Aynı zamanda 21 inç jantlar, sportif ön ve arka detaylar ile sürdürülebilir malzemeden üretilen deri döşemeler ile gelecek.

ENYAQ iV günlük kullanımlara her zaman uyum sağlayacak şekilde hızlı şarj özelliklerini de destekliyor. ENYAQ’da 55 kWh, 62 kWh ve 82 kWh olmak üzere üç farklı batarya seçeneği mevcut olacak. 125 kW’ya kadar olan süper hızlı şarj kapasitesine sahip ENYAQ iV’de, 82 kWh’lık batarya, DC şarj noktasında yüzde 5’ten yüzde 80’e kadar sadece 38 dakikada dolabiliyor. Bununla birlikte AC şarj ünitesinde ise, batarya boyutuna bağlı olarak 6-8 saat arasında tamamen dolum gerçekleşebiliyor. Bu da kullanıcıların gece eve geldiklerinde araçlarının sabah tamamen dolu olmasını sağlıyor.

ENYAQ iV modeli 2,765 mm aks aralığına sahip; bununla birlikte uzunluğu 4,649 mm, genişliği 1,879 mm ve yüksekliği 1,616 mm. Kabinde şanzıman tünelinin olmamasıyla beraber içeride oldukça geniş bir yaşam alanı sunuluyor. ENYAQ’ın bagaj kapasitesi ise 585 litre olarak açıklandı. Farklı yaşam tarzlarına sahip kullanıcıların beğenisini kazanacak olan ENYAQ, 1400 kg’ye kadar olan römork çekme kapasitesiyle de her türlü ihtiyacı karşılıyor.

Yorumlar