OPEL MANTA 50 YAŞINDA
18 Haziran 2020

Opel’in adını manta balığından alan ve 1970 yılında yollara çıkarak bir milyon adedin üzerinde üretilen efsane modeli 50 yaşında.
OPEL MANTA 50 YAŞINDA

Manta’nın hikayesi, 1969 yılında, Opel'de çalışan Amerikalı tasarımcı Gallion’un, Fransız deniz araştırmacısı Jacques Cousteau ve ekibiyle tanışmak üzere Paris’e gitmesi ile başlıyor. Gallion, “Bu modelin isminin Manta olmasına karar vermiştik” diyerek sözlerine başlıyor ve  ekliyor: Hayvan isimleri o yılların ruhuna çok uygundu. ABD pazarında Ford Mustang ve Corvette Stingray gibi son derece başarılı örnekler vardı. Aslında Manta da benzer ruh ve karakteristiğe sahip bir Avrupalı otomobildi. Otomobilimize bir logo tasarlamak için 10 gün vaktimiz vardı. Ancak uygun logoyu yaratmak ve tasarlamak için uygun malzeme elimizde yoktu.”

Opel için tamamen yeni sularda yelken açmak anlamına gelen Sportif coupe Opel Manta, Eylül 1970’te tanıtıldı. Modelin ismine uygun şekilde tanıtım toplantısı Almanya’nın Baltık Denizi kıyısında bulunan Timmendorfer Strand'da gerçekleşti.

Opel Manta 1972 yılında, Kasım ayında daha lüks donanımlı Manta Berlinetta ürün gamına dahil edildi. Berlinetta versiyonu spor direksiyon, ısıtmalı arka cam, halojen farlar, elektrikli cam fıskiyesi ve Vinil tavan kaplamasını ekipmanında barındırıyordu. Manta, yıllar içinde farklı versiyon halinde üretildi. 1974 yılında satışa sunulan ve ürün gamının tepe noktasını oluşturan Manta GT/E ise krom detaylar yerine mat siyah detaylarla yollara çıktı. Nisan 1975’te Manta B satışa sunulmadan önce son özel versiyon olarak Manta “Black Magic” satışa sunuldu. Prensip olarak bu simsiyah ve yan cephesinde turuncu şeritler barındıran bir Manta GT/E idi.

Tıpkı öncüsü gibi Manta B de platform, yürüyen aksam ve motorlarını Ascona ile ortak kullandı. Manta B tüm üretim hayatı boyunca dört silindirli motorlarla yollara çıktı.  Manta B’nin bir diğer hızlı versiyonu Manta 400 ismiyle 1981 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Manta 400 özel bir versiyondu. Guy Colsoul ve Alain Lopes Manta 400 ile 1984 Paris-Dakar Rallisi'ni iki çekişli otomobil sınıfında kazandılar ve üç adet dört çekişli otomobilin arkasından genel klasmanda dördüncü oldular.

<span font-size:13.0pt"="">Manta B'nin son iki versiyonu ürün gamının tepe noktasındaki GSi ve tuning şirketi Irmscher tarafından sınırlı sayıda üretilen GSi Exclusiv oldu. Opel Manta modeli, marka için, Manta A ve Manta B olarak iki nesli ile, bir milyon adedin üzerinde üretilmiş olan gerçekten de büyük bir balıktı.

Yorumlar