HYUNDAI’DEN YENİ TURBO BENZİNLİ MOTOR
10 Temmuz 2019

Hyundai, dünyanın seri üretim ilk CVVD motor teknolojisini üretti. 180 HP güç elde edilebilen yeni motor yüksek yakıt ekonomisi sağlıyor.
HYUNDAI’DEN YENİ TURBO BENZİNLİ MOTOR

Hyundai, gelecekteki modellerinde kullanılmak üzere yeni nesil turbo benzinli motorunu üretti. Dünyanın seri üretim ilk Sürekli Değişken Valf Süresi (CVVD) Teknolojisi ile öne çıkan Smartstream G1.6 T-GDi, hem performansa hem de yakıt ekonomisine doğrudan katkı yapıyor. Hyundai tarafından geliştirilen valf kontrol teknolojisi, sürüş koşullarına göre valf açma ve kapama süresini düzenliyor. Böylelikle performansta yüzde 4 artış sağlanırken aynı zamanda yakıt ekonomisinde de güncel motorlara göre yüzde 5 civarında iyileşme elde ediliyor. Ayrıca, bu yeni motor sayesinde çevreye karşı sorumluluğunu da yerine getiren Hyundai, egzoz emisyonlarını da yüzde 12 oranında azaltıyor.

Ürettiği yüzde yüz elektrikli, hibrit ve hidrjoen yakıt hücreli elektrikli otomobillerin haricinde geleneksel içten yanmalı motorlarda da gelişim gösteren Hyundai, özellikle performansı ve verimliliği artırmak için yakıt emme, sıkıştırma, supap açılma kapanma zamanlarında işleyişe ağırlık veriyor. Değişken valf kontrol teknolojisi (CVVD), 90 km/s hızla giderken pistonlardaki giriş supapını aktif ediyor. Performansta herhangi bir kayıp olmaksızın, motorda oluşan basınçı azaltarak yakıt tüketiminin düşmesi sağlanıyor. Düşük basınçlı egzoz gazı devirdaimine (LP EGR) sahip motor, bu sayede motor tarafından yakılan azot oksit gazlarının bir kısmını yanma odasına döndürüyor. Böylelikle soğutma etkisi oluşturulurken emisyon da azaltılıyor.

Ek olarak, yeni ünite kendini hızlı bir şekilde en uygun sıcaklığa çıkaran veya soğutan “Entegre Termal Yönetim Sistemine” de sahip. Bir önceki nesil T-GDi motorda 250 bar olan doğrudan püskürtme sisteminin basıncı, yeni versiyonda 350 bara ulaşıyor. Böylelikle motor sürtünmesi de yüzde 34 oranında azaltılıyor.

Yeni CVVD teknolojisiyle beraber motor gücünde de herhangi bir kayıp yaşanmıyor. İlk olarak Sonata modelinde yer verilen bu yeni ünite 180 beygir güç ve 265 Nm maksimum tork üretiyor. I4 benzinli turbo Smartstream G1.6 T-GDi motor, önümüzdeki yıllarda Hyundai’nin SUV, hatchback ve diğer sedan modellerinde de kullanılacak.

Yorumlar