HYUNDAI, CES’TE BİLİM KURGU FİLMLERİNİ ARATMADI
10 Ocak 2019

Tüketici Elektroniği Fuarı’na Hyundai’nin “Walking Car” konsepti Elevate damgasını vurdu. Her türlü zor koşullarda rahatlıkla hareket edebilen araç, doğal felaketlerde çok işe yara
HYUNDAI, CES’TE BİLİM KURGU FİLMLERİNİ ARATMADI

Hyundai, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2019’da yine çok konuşulan bir konsepti sergiledi. Ürettiği kaliteli otomobiller gibi, geliştirdiği teknolojilerle de sürekli çığır açan Hyundai, son olarak Elevate adlı konsept modeliyle büyük sükse yaptı. Özellikle deprem, sel, kasırga, çığ ve orman yangını gibi doğal afetlerde,anında müdahale için geliştirilen bu özel araç, son derece verimli, hızlı ve esnek bir taşıma imkanı sunuyor. Çünkü, uzmanlara göre doğal bir felaketten sonraki ilk 72 saat,insan hayatı için çok önemli. Bu sebeple, Hyundai Elevate, normal taşıtların giremediği veya ulaşamadığı zor bölgelere vakit kaybetmeden tam zamanında ulaşmış oluyor.

Hyundai'nin hareketli ve yüksek manevra kapasiteli ilk konsept aracı olan Elevate, aslında elektrikli otomobiller ve robotlardaki teknolojiyi harmanlıyor.En zorlu arazi şartlarında,geleneksel SUV modellerden çok daha kabiliyetli olan Elevate, Ultimate Mobility Vehicle (UMV) olarak özel bir sınıfa dahil ediliyor. Elevate konsepti, çeşitli yol ve arazi kullanıma uygun olarak farklı kabiliyetlere sahip modüler bir EV platformuyla üretiliyor. Robotik bacaklar sağa sola ve ileri geri geniş-serbest açılarlahareket ederken mevcut tekerlekler de normal yol koşullarında tipik elektrikliotomobil kullanım olanağı sağlıyor.Bu bacaklar, birbirinden bağımsız olarak hareket ederken gövde içerisindekiler de mevcut bu değişik hareketlerden etkilenmeden stabil bir konumda yol almış oluyorlar. 

Yorumlar