ELEKTRİKLİ PORSCHE TAYCAN’DAN GÜÇ GÖSTERİSİ
19 Ağustos 2019

Yeni Porsche Taycan, arka arkaya 26 kez 0-200 km/sa hızlanma testinden başarıyla geçti.
ELEKTRİKLİ PORSCHE TAYCAN’DAN GÜÇ GÖSTERİSİ

Porsche Zuffenhausen üretim tesisinden çıkan tamamen elektrikle çalışan ilk spor otomobili yeni Taycan’dan etkileyici test değerleri. 600 PS güç ve dört tekerlekten çekiş gücüne sahip Porsche Taycan, üst üste gerçekleştirilen hızlanma testlerinin hepsinde tam motor gücüne ulaşabilecek şekilde tasarlanmış elektrikli güç aktarma sistemiyle, Eylül ayında gerçekleşecek dünya lansmanı öncesinde dikkatleri üzerinde topladı.

Seri üretim öncesi versiyonuyla gerçekleştirilen ön testlerde, 0 km/sa'den 200 km/sa'e üst üste 26 kez çıkmayı başaran modelin Sprint Challenge süresince kaydedilen ortalama hızlanma süreleri, 10 saniyenin biraz altında gerçekleşti. En hızlı ve en yavaş denemeler arasındaki fark ise sadece 0,8 saniye oldu.

Güney Baden'in Lahr şehrindeki bir havaalanında, 28° C’de yapılan test sürüşlerinde, yaklaşık 2,3 kilometre uzunluğundaki pistin tamamı ve taksi yolunun her iki yönü kullanıldı. Taycan, elektrikli otomobiller için normal voltaj düzeyi olan 400 volt yerine 800 voltluk bir sistemle çalışan ilk otomobil. Yalnızca bununla sınırlı olmamakla birlikte, bu durum, devamlı yüksek güç ve şarj kapasitesi sağlayarak hızlı sürüş ve hızlı yüklemeyi mümkün kılıyor ve yüksek voltajlı kablolamanın ağırlığını da azaltıyor.

Taycan 250 km/sa'in üstünde azami hıza sahip. 0 km/sa'den 100 km/sa'e 3,5 saniyeden çok daha az bir sürede çıkan Taycan'ın lityum iyon bataryasının brüt kapasitesi 90 kWh seviyesinde.

Yorumlar